در جریان مشکلات حقوقی پیش آمده مابین شرکت‌های اپل (Apple) و اپیک گیمز (Epic Games)، اسناد جدیدی فاش شده که نشان از ضررهای بسیار بالای اپیک در مقابل هزینه‌های هنگفتی که داشته است، دارند.

اسناد مختلفی در طول شکایت و پرونده‌ی حقوقی ماجرای Apple vs Epic در ایالت کالیفرنیا منتشر شده است که باعث شده تا نگاهی جدید به سرمایه‌های هنگفتی که اپیک گیمز برای رشد خود داشته است، انداخته شود و به نوعی همین موجب شده تا ضررهای اپیک گیمز در مقابل هزینه‌های گزافش بیشتر دیده شوند. وکلای هر دو کمپانی بیانیه‌هایی علیه یکدیگر صادر کرده‌اند و حال بر طبق جدیدترین بیاینه‌ی وکلای اپل، فروشگاه اپیک گیمز متحمل ضررهای بسیاری شده و سوددهی ندارد. آن‌ها به صراحت گفته‌اند:

فروشگاه اپیک گیمز (Epic Games Store) حقیقتا هیچ سوددهی قابل توجهی ندارد و در این زمینه اصلا قابل مقایسه با اپ استور (App Store) نیست. در واقع با در نظر گرفتن هزینه‌های انجام شده حداقل تا چندین سال فروشگاه اپیک گیمز سودآور نخواهد بود.

نکته‌ی جالب ماجرا اینجا است که وکلای اپل با رو کردن اسنادی جدید از هزینه‌های هنگفت این شرکت تلاش کردند تا عدم سوددهی آن را به وضوح نشان دهند. وکلای اپل در این زمینه گفته‌اند:  


اپیک تنها در حدود ۱۸۱ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹ در نتیجه‌ی سرمایه گذاری بر روی فروشگاهش از دست داده است. پیش بینی می شد که این کمپانی در سال ۲۰۲۰ میلادی در حدود ۲۷۳ میلیون دلار ضرر بر روی فروشگاه خود داشته باشد. با این همه، اپیک درآمد خود را برای سال ۲۰۲۰ در حدود ۴۴۴ میلیون دلار پیش بینی می‌کرد و از این پیش بینی بسیار مطمئن بود، اما متاسفانه این شرکت تنها موفق به فروشی در حدود ۴۰۱ میلیون دلار در سال ۲۰۲۰ شد که حتی به پیش بینی خودش هم نرسید. حتی همین الان هم احتمال داده می‌شود که این شرکت در سال ۲۰۲۱ ضرری در حدود ۱۳۹ میلیون دلار را متحمل شود.

اگر تنها ارقام تایید شده و گفته شده در این اسناد را در نظر بگیریم، این شرکت در حقیقت مبلغی در حدود ۴۹۳ میلیون دلار سرمایه گذاری بر روی فروشگاه خود و مشتقات آن داشته است که با در نظر گرفتن عدم سود قابل توجه این کمپانی رقم هنگفتی می‌باشد. در حقیقت بر اساس گفته‌های صورت گرفته، در بهترین حالت انتظار می‌رود که اپیک گیمز تا سال ۲۰۲۷ به سوددهی قابل توجهی نرسد.

البته نباید یک طرفه به قاضی رفت چرا که هنوز آینده‌ی این شرکت مشخص نیست و از آنجایی که اپیک گیمز تا همین الان هم به خوبی توانسته از پس مشکلات خود بربیاید و از بسیاری جهات دیگر قادر بوده تا یک شرکت موفق و محبوب باشد، پس می‌توان امیدوار بود که این هزینه‌ها و سرمایه گذاری‌های هنگفت و قابل توجه در آینده و با به سود نشستن این کمپانی تبدیل به یک سرمایه گذاری موفق و قدرتمند شوند و حتی موفق شود تا بازار آن زمان را در دست خود بگیرد.

البته بد نیست که بدانید بخشی از پرونده‌ی بزرگ اپیک علیه اپل این است که این شرکت می‌خواهد تا اجازه داشته باشد که Epic Games Store را برای خودش و جداگانه بر روی سیستم عامل iOS نیز داشته باشد و دلیل دیگر نیز این است که اپیک گیمز ۱۲ درصد از سود حاصله از فروشگاه بر روی سیستم عامل iOS را برای خودش می‌خواهد.

همانطور که می‌دانید iOS و فروشگاه اپیگ گمیز دو چیز کاملا متفاوت هستند و این دقیقا همان چیزی است که بیشتر از هر مورد دیگری در این پرونده بر روی آن مانور داده شده است. وکلا در این زمینه گفته‌اند:


با اینکه در زمینه‌ی راه اندازی فروشگاه اپیک گیمز بر روی iOS، درصد مشارکت و سود اپیک گیمز از اپل کمتر است، اما این تمام ماجرا نیست چرا که اساسا فروشگاه اپیک گیمز و خدمات اپل با هم تفاوت‌های به شدت قابل توجهی دارند. در حقیقت اپیک گیمز استور یک فروشگاه و خدمات دهنده است و نه بیشتر و فاقد ویژگی‌های یک پارچه‌ای و خاصی است که باعث شده‌اند تا اپ استور تبدیل به پلتفرمی به شدت محبوب و قابل احترام هم برای توسعه دهندگان و هم برای مصرف کنندگان گردد.

در نهایت باید گفت که حرف‌ها و سخنان هر کدام از طرفین این دعوای حقوقی بین کمپانییهای اپل و ایپک گیمز نیاز به بررسی‌های کاملا دقیق و کارشناسانه دارد و نمی‌توان به راحتی در مورد صحت سخنان آن‌ها تصمیم گرفت. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که سخنان اپل در زمینه‌ی ضررهای بسیار زیاد اپیک گیمز در بخش مالی کاملا درست باشند. همانطور که می‌دانید، فروشگاه اپیک گیمز به طور مرتب و هر آخر هفته بازی‌هایی را رایگان می‌کند که برخی از آن‌ها مانند GTA V از برترین بازی‌های تاریخ به حساب می‌روند و بدون شک هزینه‌ی مالی بالایی را بر گردن اپیک گیمز می‌گذارند.

در هر حال، هنوز معلوم نیست که حق با کدام طرف است. حتی با در نظر گرفتن اینکه اپیک گیمز ضرر بسیار زیادی دیده است هم نمی‌توان آن را محکوم کرد چرا که ممکن است در آینده‌ای نه چندان دور همین ضررها و رایگان کردن بازی‌های مختلف تبدیل به یک سرمایه گذاری بزرگ شوند و باعث شوند تا فروشگاه اپیک گیمز از همیشه در بین بازی‌بازان محبوب‌تر شود.

نظر شما همراهان همیشگی گیمفا در این زمینه چیست؟ به نظرتان چه کسی در این شکایت حقوقی بزرگ برنده‌ی نهایی خواهد بود؟ نظرات خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.


منبع:گیمفا

https://bazime.ir/