مشکلات عرضه‌ی کنسول‌های نسل بعدی ممکن است تا مدتی ادامه داشته باشند؛ زیرا شرکت توشیبا (Toshiba) هشدار می‌دهد که کمبود جهانی تراشه‌های تنظیم کننده‌ی قدرت ممکن است تا سال آینده نیز ادامه داشته باشد.

یک گزارش جدید از نشریه‌ی بلومبرگ وضعیت کنونی توشیبا در مورد تولید تراشه‌های کنترل قدرت خود را ارائه می‌دهد که در مجموعه‌ای از دستگاه‌های الکترونیکی از جمله کنسول‌های بازی یافت می‌شوند. مقامات عالی رتبه در این شرکت ادعا کرده‌اند که این کمبودها به راحتی تا سال ۲۰۲۲ و در موارد خاص حتی تا سال ۲۰۲۳ ادامه دار خواهند بود. تاکشی کامبوچی (Takeshi Kamebuchi)، مدیر مسئول نیمه هادی‌ها در یکی از واحدهای این شرکت، به بلومبرگ گفت:

عرضه‌ی تراشه‌ها حداقل تا سپتامبر سال آینده بسیار محدود خواهد بود و حتی در برخی موارد ممکن است به برخی از مشتریان تا سال ۲۰۲۳ به طور کامل خدمت رسانی نشود.

به گفته‌ی کامبوچی، برخی از شرکت‌های کنسول به مونتاژ کنندگان گفته‌اند که ممکن است طراحی برد مدار خود را تغییر دهند تا اجزای مورد نیاز کاهش یابد، چنان که سونی در حال حاضر مدل جدید پلی‌استیشن ۵ را منتشر کرده است. کامبوچی افزود:

سازندگان کنسول‌های بازی از جمله مشتریانی هستند که بیشترین درخواست را دارند و من از ناراحتی آن‌ها صمیمانه متاسفم زیرا هیچ کدام ۱۰۰٪ رضایت ندارند.

همان‌طور که می‌دانید پس از پاندمی ویروس کرونا، زنجیره‌ی تامین تعطیل شد و تقاضای بی پاسخ برای تراشه‌های کنسول‌ها افزایش یافت. در نتیجه تولید کنندگان کنسول بیش از 18 ماه است که با کمبود تراشه دست و پنجه نرم می‌کنند. به طور خاص، خریداری پلی‌استیشن 5، ایکس‌باکس سری ایکس و کارت‌های گرافیکی RTX جدید انویدیا بسیار دشوار بوده است؛ زیرا اکثر ذخایر این محصولات در عرض چند دقیقه به طور کامل به فروش می‌رسند.

بنابراین حتی یک قطعه‌ی به ظاهر کوچک به عنوان یک تراشه کنترل قدرت می‌تواند پیامدهای بزرگی برای تولید دستگاه‌هایی مانند کنسول‌ها داشته باشد. توشیبا در حال حاضر قادر به آماده سازی سفارشات مشتریان نیست و دائماً در مورد نحوه‌ی اختصاص دادن منابع به گروه مشتریان خود تصمیم گیری می‌کند.

میان این مشتریان، شرکت‌های سونی و مایکروسافت در بالای لیست قرار دارند. چنان که کنسول‌های پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس سری ایکس/اس مانند سال گذشته به سختی به دست می‌آیند و هر کنسول تولید شده فوراً فروخته می‌شود. با وجود این که که وضعیت فعلی تا حدی بهتر از زمان عرضه‌ی اولیه‌ی کنسول هاست، بهترین کار برای علاقه‌مندان این است که انتظارات خود مبنی بر افزایش تولید کنسول‌ها در فصل تعطیلات را بالا نبرند.منبع:گیمفا

https://bazime.ir/