اگر شرکت‌ها به شکل جدی با کمبود چیپ‌های لازم برای تولید دستگاه‌های مختلف دست‌وپنجه نرم نمی‌کردند، اکنون نسبت به وضعیت فعلی تعداد بیشتری از کنسول‌های نسل ۹ به فروش رسیده بودند.

شرکت توشیبا اعلام کرد که طی یک سال آتی نمی‌تواند از پس عرضه‌ی چیپ‌ها به اندازه‌ی درخواست بازار بربیاید و حتی شاید تا پایان سال ۲۰۲۲ هم با این مشکل مواجه باشد. کمبود قطعات نیم‌رسانا (Semiconductorها) شرکت‌های مختلفی را به چالش کشیده است. حالا توشیبا به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آن‌ها می‌گوید که حداقل تا سپتامبر ۲۰۲۲ نمی‌تواند نیاز مشتری‌های خود را به‌صورت کامل برطرف کند. در حقیقت توان تولیدی شرکت شاید تازه در سال ۲۰۲۳ مجددا به حد و اندازه‌ای برسد که دقیقا به تعداد مورد نظر تک‌تک مشتری‌های خود موفق به تولید و عرضه‌ی Semiconductorها شود.

گزارش منتشرشده روی این نکته تاکید می‌کند که عدم ساخت و عرضه‌ی Semiconductorهای کافی روی تولید کنسول‌های بازی تاثیر می‌گذارد. به‌گفته‌ی مسئول شرکت توشیبا هیچ‌کدام از تولیدکنندگان کنسول‌های بازی از تعداد Semiconductorهای ارسال‌شده برای آن‌ها ۱۰۰ درصد راضی نیستند. به‌تازگی شاهد عرضه‌ی مدل جدید کنسول PS5 بودیم که برای تولید نیاز به قطعات نیمه-هادی کمتری دارد.

کارت‌های گرافیک RTX انویدیا، پلی استیشن 5 سونی و ایکس باکس سری ایکس مایکروسافت همچنان به اندازه‌ی درخواست مخاطب تولید نمی‌شوند. چون شرکت‌های سازنده‌ی آن‌ها به اندازه‌ی کافی Semiconductor ندارند. مثلا به‌تازگی نینتندو به‌صورت رسمی گفت که به توان تولیدی خود شک کرده است. سونی هم با اینکه باور دارد در تولید و عرضه‌ی پلی استیشن 5 با سرعتی بیشتر از پلی استیشن 4 موفق خواهد بود، بدون تعارف اعلام کرد که فعلا قرار نیست ناگهان شاهد رشدی عجیب‌وغریب در تعداد کنسول‌های عرضه‌شده به بازار طی هر ماه باشیم.

مسئله قطعا به کنسول‌ها محدود نمی‌شود. زیرا مثلا عرضه‌ی گوشی Samsung Galaxy Note 21 به‌خاطر کمبود Semiconductorها کنسل شد. باید دید وضعیت در چه زمانی بهبود می‌یابد و شرکت‌های مختلف ویدیوگیمی چه‌طور به جنگ کمبود نیم‌رساناها می‌روند.


منبع:زومجی 

https://bazime.ir/