چند وقتی‌ست که گزارش‌های ضد و نقیضی در خصوص نحوه کارکرد دو مدل از منبع تغذیه‌های گیگابایت، در رسانه‌ها منتشر شده است. در همین راستا، گیگابایت و دفتر گیگابایت ایران اقدام به انتشار بیانیه‌ای رسمی برای توضیح سوءتفاهم‌های پیش آمده کرده است. بیانیه مربوطه به شرح ذیل است:

گیگابایت، از تمامی شیطنت‌های رسانه‌ای اخیر که باعث ایجاد شک و شبهه‌هایی در خصوص نحوه کارکرد دو مدل از منبع‌های تغذیه GP-P850GM و GP-P750GM گشته، مطلع است. گیگابایت به کیفیت و طراحی به کار رفته در محصولات خود افتخار می‌کند و تمامی مشکلات گزارش شده را، کاملا جدی می‌گیرد. بنابراین مایل هستیم تا گزارش‌های مربوطه را به دلایل ذیل ربط دهیم:

  • برای دسکتاپ و کامپیوتر‌های شخصی این احتمال وجود دارن که بالا بود میزان توان (وات) باعث اختلالاتی در دامنه خروجی شود. در چنین سناریو‌هایی، دو مدل منبع‌های تغذیه گیگابایت GP-P850GM و GP-P750GM دارای استاندارد‌ حفاظتی صنعتی در درون خود هستند که آن را با نام ویژگی «Over Power Protection» (OPP) می‌شناسیم. ویژگی حفاظتی OPP طراحی شده است تا منبع تغذیه را در چنین شرایطی (توان بیش از حد بالا) خاموش کند و تنها در شرایط مطلوب اجازه فعالیت به منبع تغذیه را بدهد. OPP برای هر دو مدل در بازه‌ی ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصد تنظیم شده است. یعنی1020W~1300W برای GP-P850GM و 900W~1125W برای مدل GP-P750GM.
  • گیگابایت، قدردان تمامی انتقادات و پیشنهادات مطرح شده توسط همکاران رسانه‌ای و متخصص های سخت افزار است و برروی تک تکشان تامل می‌کند. ما توسط اشخاص ثالث از اتفاقات پیش آمده و مشکلات غریب الوقوع دو مدل مذکور مطلع گشتیم. متاسفانه هنگامی که GP-P850GM و GP-P750GM از طریق تجهیزات DC Electronic Load (تجهیزات مخصوص آزمایش منبع تغذیه) برای مدت طولانی و به صورت مکرر در بازه‌ی ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصد و نقطه تحریک OPP مورد آزمایش قرار گرفته‌اند نگرانی‌های در مورد خرابی‌های احتمالی توسط شخص ثالث مطرح شد. باتوجه به موارد عنوان شده تست و آزمایش منبع تغذیه تا مرز حفاظتی OPP آن هم به تعداد مکرر عملا و به صورت جدی از عمر منبع تغذییه می کاهد.
  • اما برای رسیدگی به مسائل احتمالی مطرح شده توسط اشخاص ثالث و به ویژه مواردی که در حین آزمایش با تجهیزات DC Electronic Load کشف شد (فشار مکرر در بازه ۱۲۰ تا ۱۵۰ درصد و نقطه شروع OPP)، گیگابایت به روزآوری را در تولید منبع تغذیه های مذکور اعمال کرده است و OPP را برروی دو مدل GP-P850GM و GP-P750GM به مقادیر زیر کاهش داده است:

محدوده نقطه راه‌اندازی ویژگی OPP در مدل GP-P850GM از 120%~150% به 110%~120~ کاهش یافته بنابراین بازه توان قبل از کاهش: 1020W~1300W و بعد از آن 950W~1050W شده است.

محدوده نقطه راه‌اندازی ویژگی OPP در مدل GP-P750GM از 120%~150% به 110%~120~ کاهش یافته بنابراین بازه توان قبل از کاهش: 900W~1125W و بعد از آن 825W~925W شده است.

  • گیگابایت به اطمینان و اعتماد تمام مشتریان خود در زمینه کیفیت محصول و خدمات پس از فروش بسیار اهمیت می‌دهد. بنابراین مایل هستیم که تایید کنیم، اشکالات گزارش شده از دو مدل مزبور تنها پس از دوره‌های بسیار طولانی آزمایش بار شدید و از طریق تجهیزات بار الکترونیکی DC (و تجهیزات آزمایشگاهی) رخ داده است و معمولا در استفاده‌های روزمره  به هیچ عنوان چنین مشکلاتی پیش نخواهد آمد.

باید خاطر نشان کرد دو منبع تغذیه گیگابایت GP-P850GM و GP-P750GM دارای استاندارد حفاظتی برق صنعتی OCP ، OTP ، OVP ، OPP ، UVP و SCP است و از گواهینامه‌های ایمنی کشور‌های مختلف نیز، برای اطمینان کاربر در زمینه عملکرد ایمن و پایدار سیستم برخوردار است.

اما برای آرامش خاطر کامل به مشتریان نیز، اذعان داریم تمام شماره سریال‌هایی که در پیوست 1 ذکر نشده است، تنظیمات OPP اصلاح شده مورد اشاره در پاراگراف ۳ را دارند. علی‌رغم این نکته که هر دو نسخه از تنظیمات OPP (قبل و بعد) برای استفاده معمولی و کاربری دنیای واقعی قابل اعتماد هستند، ما این اطمینان را به صاحبان محصول دو مدل GP-P850GM و یا GP-P750GM که در محدوده شماره سریال ذکر شده در پیوست یک هستند، می‌دهیم که از خدمات بازگشت و تعویض از طرف ما گیگابایت و توزیع کننده خود، برخوردار هستند.

پیوست یک – محصولات با شماره سریال‌های ذیل می‌توانند از سرویس بازگشت و تعویض گیگابایت استفاده کنند:

در صورتی که منبع تغذیه ای با شماره سریال های مذکور با گارانتی رسمی ( آواژنگ) در اختیار دارید جهت برخورداری از خدمات پس از فروش به نزدیکترین نمایندگی گارانتی آواژنگ مراجعه فرمایید.منبع:گیم فا 

https://bazime.ir/