در چند سال اخیر شاهد پیشرفت چشمگیری در عرصه ی گیم و بازی های ویدئویی بوده ایم. این پیشرفت ها باعث به وجود آمدن جَوّی رقابتی در میان سازندگان بازی های ویدئویی شده است. جوی که در آن برای پیشرفت نیاز به جدال با برترین هاست.           

شرکت ناتی داگ (Naughty Dog) از آن دسته شرکت هایی است که از آغاز تا کنون جزء پرچمداران این رقابت هیجان انگیز بوده است.

the last of us

برداشت شما از یک بازی خوب چیست؟ تا به حال فکر کردید چه ویژگی هایی میتوانند باعث ساخت یک بازی شاهکار شوند؟

گیم پلی_ گرافیک و داستان بازی اصلی ترین عناصر سازنده ی یک بازی هستند.

 هر یک از این موارد مکمل دیگری می باشند و اگر یک بازی تمامی آنها را یکجا و با کیفیت بالا دارا باشد، دیگر تنها یک بازی ساده نیست بلکه یک شاهکار تمام عیار است. 

لست او آس با ریشه کردن در قلب شما، آهسته آهسته خودش را با شما درگیر می کند. به طوری که شما دیگر شخصیت بازی را کنترل نمی کنید؛ بلکه خودتان هستید که وارد دنیای بازی شده و با دشمنان به جدال می پردازید.

در این بازی شاهد چهار درجه از سختی می باشیم: 

1_Very Light (خیلی روشن): این درجه از سختی مناسب کسانی است که تنها به دنبال تجربه ی داستان بازی هستند و خیلی به دنبال به چالش کشیدن خود یا به طور خودمانی دنبال دردسر خاصی نمی گردند.

2_Light(روشن): این سطح هم برای کسانی که می خواهد علاوه بر تجربه ی بازی چالش کوچکی را هم تجربه کنند،مناسب می باشد.

3_Moderate(متوسط): هم سرگرم کننده و هم چالش بر انگیز ، هم سخت و هم آسان.

4_Hard(سخت): در این سطح است که داستان جالب میشود؛ اینجاست که احساس خطر میکنید و استرس نمیگذارد بی پروا عمل کنید!.

5_Survivor(بازمانده): استرس و دلهره به بالا ترین سطح ممکن میرسد؛ بازمانده یعنی هرلحظه باید برای زنده ماندن تلاش کنید. در این سطح ممکن است بارها وبارها شکست بخورید اما دست از بازی نکشید. هیجان بازی به قدری بالا میرود که حتی یک لحظه هم نمیتوانید چشم خود را از صفحه مانیتور بردارید.

گیم پلی و گرافیک بازی توانست استاندارد های صنعت گیم را چند پله بالا ببرد.پس این یعنی فاکتور های اول و دوم را برای یک شاهکار دارا می باشد. 

اما اینکه داستان بازی را می پسندید یا نه، کاملا وابسته به شماست اینکه میتوانید با داستان آن ارتباط برقرار کنید و به بهترین بازی عمرتان تبدیل شود یا اینکه نتواند آن تاثیر لازم را روی شما بگذارد و صرفا برایتان یک بازی معمولی شود.

 برای من ،در میان بازی هایی که تجربه کرده بودم the last of us 2 بهترین و لذت بخش ترین آنها بود. یک شاهکار به تمام معنا؛ بازی که با تک تک لحظاتش ارتباط برقرار کرده و از آن لذت بردم.




نوشته: حمید میرسلیمی

https://bazime.ir/