آیا اگر فردی به شما پیشنهاد دهد که به طور همزمان وکیل و کاراگاه یک پرونده جنایی باشید قبول میکنید؟ تا چه حد سرتان برای نجات افراد بیگناه و گیر انداختن قاتلین اصلی و واقعی به وسیله جمع آوری مدارک و قدرت سخن وریتان در دادگاه‌های سخت درد می‌کند؟ تا چه حد میتوانید رک و راست سر دروغگویان و شاهدین خریداری شده داد بزنید و مدارک درست را به صورتشان بکوبید؟ اگر جوابتان به این سوال‌ها مثبت است تا پایان نقد با من و گیمفا همراه باشید. این بار قصد داریم یک بازی را برای شما نقد کنیم که یقین دارم از هر عنوانی که تا به حال دیدید متفاوت تر است.

سری Ace Attorney که تا به حال ۵ نسخه از آن منتشر شده است بر پایه وکالت بنا شده است. در این بازی شما در نقش یک وکیل تازه‌کار قرار گرفته که به تدریج رشد کرده و تجربه کسب می‌کند و پرونده‌های سخت و سخت‌تری به او واگذار می‌شود. Phoenix Wright یکی از وکیلان با وجدانی است که همیشه دوست دارد بی‌گناهان را نجات داده و به هر قیمتی مظنونین اصلی را گیر بیندازد و در این راه از هیچ حربه‌ای غافل نمی‌شود; حتی اگر خارج از حوضه کاری‌اش باشد. او تنها به دنبال عدالت است، حال به هر قیمتی. شرکت کپکام سه نسخه اولیه این بازی را تحت عنوان Ace Attorney Trilogy روانه بازار کرده است که هم‌اکنون باهم به بررسی آن می‌پردازیم. این سری هم مانند بسیاری از عناوین ادامه‌دار دیگر، با وجود کیفیت بسیار خوبش در نسخه‌های ۴  ۵، باز هم کیفیت داستانی بهتری در ۳ گانه اولیه خود دارد و کپکام هم با علم بر این موضوع تصمیم بر بهبود مشکلات و انتشار مجدد آن گرفت.

اگر کپکام را تنها با Resident Evil و Devil May Cry و Monster Hunter میشناسید و به نطرتان این شرکت به جز این سه آیپی فرنچایز بزرگ یا موفق دیگری ندارد، باید بگویم سخت در اشتباهید. چقدر به سبک کاراگاهی علاقه دارید؟ چقدر به وکیل بودن علاقه دارید؟ آیا اگر فردی به شما پیشنهاد دهد که به طور همزمان وکیل و کاراگاه یک پرونده جنایی باشید قبول میکنید؟ تا چه حد سرتان برای نجات افراد بیگناه و گیر انداختن قاتلین اصلی و واقعی به وسیله جمع آوری مدارک و قدرت سخت وریتان در دادگاه‌های سخت هستید؟ تا چه حد میتوانید رک و راست سر دروغگویان و شاهدین خریداری شده داد بزنید و مدارک درست را به صورتشان بکوبید؟ اگر جوابتان به این سوال‌ها مثبت است تا پایان نقد با من و گیمفا همراه باشید

قظعا مهم‌ترین نکته در مورد یک بازی کاراگاهی داستان آن است. داستان بازی خوشبختانه کم و کسری ندارد و تا ریزترین جزئیات هم همراه بادلیل و منظق هستند. بازی در شماره اول خود در ابتدا با قتل نامزد یکی از دوستان فونیکس آغاز شده و به همین ترتیب یکی یکی پرونده‌ها جلو میرود و به هم ربط پیدا می‌کنند. این رشته ارتباط به قدری خوب است که تقریبا تمام پرونده‌ها به نوعی باهم مربوط هستند و بازی داستان جدا در هر قسمت، اما مرتبط به هم را دارد و قطعا برای بازی کردن، ابتدا شماره اول را بازی کنید تا کم کم وارد داستان زیبای بازی بشوید و خود را در دنیای بزرگ آن غرق کنید. شخصیت‌پردازی بازی هم از مشکلی رنج نمی‌برد و علاوه بر شخصیت‌های فرعی که نسبتا خیلی زود با نوع و گذشته آن‌ها اشنا می‌شوید، شخصیت‌ اصلی بازی به ارامی خود را در دل گیمر جا می‌کند و بعد از ۳ یا ۴ پرونده دیگر با او کاملاآشا می‌شوید. پیچش‌‌های داستانی با توجه به زمان نسبتا کوتاه هر اپیزود در فاصله‌های کمی اتفاق می‌افتد و کمی آن شوک لازم را به گیمر نمی‌دهد. اگرچنین مسئله‌ای نبود، قطعا داستان این مجموعه بسیار بیشتر از این نقل مجالس بود.

قظعا مهم‌ترین نکته در مورد یک بازی کاراگاهی داستان آن است. داستان بازی خوشبختانه کم و کسری ندارد و تا ریزترین جزئیات هم همراه بادلیل و منظق هستند. بازی در شماره اول خود در ابتدا با قتل نامزد یکی از دوستان فونیکس آغاز شده و به همین ترتیب یکی یکی پرونده‌ها جلو میرود و به هم ربط پیدا می‌کنند. این رشته ارتباط به قدری خوب است که تقریبا تمام پرونده‌ها به نوعی باهم مربوط هستند و بازی داستان جدا در هر قسمت، اما مرتبط به هم را دارد و قطعا برای بازی کردن، ابتدا شماره اول را بازی کنید تا کم کم وارد داستان زیبای بازی بشوید و خود را در دنیای بزرگ آن غرق کنید.

گیم‌پلی بازی شامل دو قسمت است. بررسی صحنات جرم و شواهد موجود و صحبت با افراد برای بدست آردن مدرک، ارائه مدارک جمع‌آوری شده در دادگاه. در بررسی صحنات شما کاملا یک کاراگاه هستید. باید به دقت همه جا را بررسی کنید و چیزی را از قلم نیندازید که البته این قسمت بازی در هر پرونده حالت کاملا خطی و از پیش تعیین شده دارد. قسمت دوم که در واقع اصل بازی هم هست در دادگاه اتفاق می‌افتد. تمام هیجان بازی به دادهایی است که شما و قاصی و دادستان سر هم میزنید و در نهایت وقتی حرفتان را به کرسی بنشانید بسیار خوشحال می‌شوید. Ace Attorney اصلا بازی آسانی نست و برای لذت کافی هم نیاز به زبان انگلیسی متوسطی دارد. روند دادگاه بدین صورت است که دادستان خلاصه ای از پرونده را خوانده و سپس مظنون و شواهدین یکی یکی به جایگاه امده و باید حرف‌های مظنونین و شاهدین را گوش کنید و با دقت مدارکی را رو کنید که با گفته‌هایشان تناقض درارد; یا اگر مدرکی هم ندارید اما خلاف واقعیت ضحبت می‌کنند می‌توانید آنقدر برای صحبت‌های ساده‌ و درتسش هم آنقدر به او طعنه بزنید و فشار بیاورید که در نهایت حقیقت اصلی را بگوید.

گیم‌پلی بازی شامل دو قسمت است. بررسی صحنات جرم و شواهد موجود و صحبت با افراد برای بدست آردن مدرک، ارائه مدارک جمع‌آوری شده در دادگاه. در بررسی صحنات شما کاملا یک کاراگاه هستید. باید به دقت همه جا را بررسی کنید و چیزی را از قلم نیندازید که البته این قسمت بازی در هر پرونده حالت کاملا خطی و از پیش تعیین شده دارد. قسمت دوم که در واقع اصل بازی هم هست در دادگاه اتفاق می‌افتد. تمام هیجان بازی به دادهایی است که شما و قاصی و دادستان سر هم میزنید و در نهایت وقتی حرفتان را به کرسی بنشانید بسیار خوشحال می‌شوید. Ace Attorney اصلا بازی آسانی نست و برای لذت کافی هم نیاز به زبان انگلیسی متوسطی دارد.

گرافیک بازی قطعا برای یک سه‌گانه انیمه مانند و داستانی که به مانند یک رمان گرافیکی نقل می‌شود کاملا قابل قبول است و بازی در ویژگی‌های طاهری خود کم و کاستی ندارد. رنگ‌بندی‌ها و کیفیت تکسچرها در گرافیک زیبای بازی حس و حال یک انیمه جنایی را با حالت‌های جذاب شخصیت‌ها به خوبی به شما منتقل می‌کند و بازی بسیار در این زمینه زباست. طراحی چهره‌ها واقعا خوب کار شده و با ساده بودن گرافیک بازی هیچ دو چهره یکسانی نمی‌بینید که این موضوع بسیار راضی‌کننده است. طراحی محیط‌ها هم مانند دیگر اجزای گرافیک بازی تنوع خوبی دارد و از تکسچرهای شبیه به هم تا حد امکان استفاده نشده.

گرافیک بازی قطعا برای یک سه‌گانه انیمه مانند و داستانی که به مانند یک رمان گرافیکی نقل می‌شود کاملا قابل قبول است و بازی در ویژگی‌های طاهری خود کم و کاستی ندارد. رنگ‌بندی‌ها و کیفیت تکسچرها در گرافیک زیبای بازی حس و حال یک انیمه جنایی را با حالت‌های جذاب شخصیت‌ها به خوبی به شما منتقل می‌کند و بازی بسیار در این زمینه زباست. طراحی چهره‌ها واقع خوب کار شده و با ساده بودن گرافیک بازی هیچ دو چهره یکسانی نمی‌بینید که این موضوع بسیار راضی‌کننده است

بازی در مبحث صداگذاری بسیار خوب ظاهر شده است و موسیقی گوش‌نوازی هم دارد; با وجود آنکه به واسطه روایت رمان‌گونه بازی شاهد صداگذاری برای کاراکترها نیستیم، صداهایی که گاها از آن‌ها یک کلمه کلیدی مانند Objection می‌شنویم بسیار طبیعی است. بیشترین کلمه‌ای که در طول محاکمه‌ها می‌شنوید ندای بلند اعتراض دارم( Objection)های پشت سرهم توسط دادستان و شماست که گاها آنقدر دعوایتان با دادستان بی‌رحم بالا می‌گیرد که پشت سرهم مدرک رو می‌کنید و صدای اعتراض‌هایتان، قاضی را هم کلافه می‌کند و این جذابیتی از بازی است که هرگر جای دیگری آن را پیدا نمی‌کنید. به یقین که Ace Attorney یکی شبیه‌ساز کامل و طبیعی دادگاه هم محسوب می‌شود.

ازی در مبحث صداگذاری بسیار خوب ظاهر شده است و موسیقی گوش‌نوازی هم دارد; با وجود آنکه به واسطه روایت رمان‌گونه بازی شاهد صداگذاری برای کاراکترها نیستیم، صداهایی که گاها از آن‌ها به عنوان یک کلمه کلیدی مانند Objection می‌شنویم بسیار طبیعی است. بیشترین کلمه‌ای که در طول محاکمه‌ها می‌شنوید ندای بلند اعتراض دارم( Objection)های پشت سرهم توسط دادستان و شماست که گاها آنقدر دعوایتان با دادستان بی‌رحم بالا می‌گیرد که پشت سرهم مدرک رو می‌کنید و صدای اعتراض‌هایتان، قاضی را هم کلافه می‌کند و این جذابیتی از بازی است که هرگر جای دیگری آن را پیدا نمی‌کنید

Ace Attorney: Trilogy قطعا در سبک خود عالی است و سبک بسیار خاص و جالبی دارد. بعید می‌دانم هیچ بازی دیگری چنین توانسته باشد، همزمان وکالت و کاراگاه بودن را به تصویر بکشید و بازیبازها را با چالش‌هایی ناب از این دست مواجه کند. نجا افراد بی‌گناه و رو کردن مدارکی در دادگاه که خودتان با تیزبینی و تلاش بدست اورده‌اید لذتی است که به جز این سری، در هیچ بازی و در هیچ بعد دیگری از هنر پیدا نمی‌کنید. حجم این سه گانه در حالت فشرده به یک گیگ هم نمی‌رسد و قطعا ارزش حجمی چندین برابر این را هم در هارد کامپیوتر یا کنسولتان دارد.