مدیر بخش تولید اکس‌باکس اعلام کرده است که شرکت مایکروسافت قصد دارد در روز عرضه‌ی کنسول اکس‌باکس سری اکس به‌روزرسانی را برای سیستم‌عامل اکس‌باکس منتشر کنند که باعث بهبود داشبور کنسول‌های نسل هشتم و نهم این شرکت می‌شود.

مدتی قبل بود که اعلام شد سیستم‌عامل کنسول نسل نهمی این شرکت در زمان انتشار همانند کنسول نسل هشتمی خود، یعنی اکس‌باکس وان خواهد بود.

یکی از انتقاداتی که طرفداران همواره به کنسول اکس‌باکس وان داشتند، داشبورد این کنسول بود. اگرچه مایکروسافت هیچوقت دست از تلاش بر نداشت و از سال ۲۰۱۳ تاکنون، به‌روزرسانی‌های بی‌شماری را جهت بهبود آن منتشر کرد. اما با وجود تمام این تلاش‌ها، همچنان بسیاری از طرفداران داشبورد اکس‌باکس وان را درهم و با کارایی ضعیف می‌دانند. عده‌ی زیادی به‌روزرسانی‌های این کنسول را تنها یک تغییر می‌خوانند، نه یک بهبود. اوضاع برای کنسول پلی‌استیشن ۴ نیز وضعیت مشابهی دارد، با این تفاوت که شرکت سونی حتی تغییر چندانی در ظاهر داشبورد خود نیز از اول نسل تاکنون ایجاد نکرده است.

البته این احتمال نیز وجود دارد که دلیل مایکروسافت برای عدم ایجاد تغییرات اساسی در داشبورد اکس‌باکس وان، خواست خود این شرکت مبنی بر ثابت نگه داشتن فضای کلی این کنسول بوده باشد. اما اکنون با عرضه‌ی کنسول اکس‌باکس سری اکس این فرصت مناسب برای شرکت مایکروسافت ایجاد شده است تا بتوانند تغییرات اساسی را برروی سیستم‌عامل خود اعمال کند.

آقای جیسون رونالد (Jason Ronald) مدیر بخش نرم‌افزاری اکس‌باکس در این باره گفته است:


در حال حاظر نمی‌توانیم جزئیات دقیقی را از تغییرات اعمال شده با شما به اشتراک بگذاریم؛ اما بدانید که این تغییرات به طور کامل براساس بازخورد کاربرانمان صورت گرفته است و نتیجه‌ی نهایی از نظر من بسیار امیدوار کننده است.


آقای رونالد بر بازخورد مخاطبین تأکید بسیاری کرده‌اند و افزوده‌اند تمام تلاش خود را کرده‌اند که مشکل بیش از حد بزرگ بودن نوار سمت چپ صفحه که در اکثر منو‌های بازی باعث ایجاد حس خفگی می‌شد را برطرف کنند. ایشان همچنین درباره‌ی به‌روزرسانی کنسول اکس‌باکس وان افزودند:


به‌روزرسانی زمان انتشار کنسول اکس‌باکس سری اکس برای اکس‌باکس وان نیز منتشر خواهد شد. تیم توسعه‌ی ما تمام تلاش خود را خواهد کرد تا یک حس تازه را برای مخاطبینمان به ارمغان بیاورد.


کنسول اکس‌باکس سری اکس در تعطیلات پیش‌روی میلادی منتشر خواهد شد.