بازی Crusader Kings 3 عنوانی در سبک استراتژی است و دنباله‌ی یک از عناوین مشهور استراتژی محسوب می‌گردد. وظیفه‌ی ساخت این بازی را استودیوی پارادوکس دولوپمنتس (Paradox Developments) برعهده دارد. این بازی همانند عناوین پیشین خود یک شبیه‌ساز سلسله است که در دوران قرون وسطی جریان دارد. وقایع این نسخه از عصر وایکینگ‌ها تا سقوط امپراطوری بیزانس دنبال می‌شود. سلسله‌ها می‌توانند شاخه‌های طالب را تشکیل دهند که سر خود را داشته باشند و اکثراً مستقل از خاندان والدین خود عمل کنند. روسای سلسله‌ها می توانند از منابع جدیدی به نام Renown استفاده کنند تا بتوانند کنترل خود را بر خانه خود داشته باشند.

شخصیت‌های حاضر در بازی Crusader Kings 3 کاملاً به صورت سه‌بعدی طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند. همانند نسخه‌ی قبل این شخصیت‌ها دارای صفاتی هستند که بر وضعیت و رفتار آن‌ها تاثیر می‌گذارد. انتخاب‌هایی که برخلاف صفات یک شخصیت باشد، استرس آن شخصیت را افزایش می‌دهد. سیستم ژنتیک موجود در بازی به شما اجازه می‌دهد که شخصیت‌ها برخی از خصوصیات خود را به فرزندان خود منتقل کنند. این شخصیت‌ها می‌توانند افراد نزدیک به خود را با افزایش قابلیت Dread بترسانند. این مورد در زمانی که کاراکتر اقدامات خبیثانه انجام می‌دهد، رخ خواهد داد.

در Crusader Kings 3 همه‌ی حکومت‌ها و مذهبی‌ها قابل بازی هستند. با این حال، جمهوری‌های تجاری و نظام‌های مذهبی در زمان عرضه در دسترس نخواهند بود. ادیان دارای اصول اعتقادی، پاداش‌هایی است که به همه افراد با ایمان و اعتقادات مذهبی اعطا می‌شوند. بازی‌بازان قادر خواهند بود تا مسلک خاص خود را با اصول و کتب مورد نظر ایجاد نمایند. همچنین نقشه‌ی بازی حدود ۴ برابر بزرگ‌تر و پر جزئیات‌تر از نسخه‌های قبلی است.

حال به بررسی نقدها و نمرات بازی Crusader Kings 3 می‌پردازیم.

                                                                      IGN: 10/10


Crusader Kings 3 یک بازی فوق‌العاده در سبک استراتژی است که در عین عناصر عمیق عناوین نقش‌آفرینی را در خود دارد. من بیش از هزار ساعت نسخه‌ی قبلی این عنوان را بازی کردم و انتظار دارم این مدت زمان در نسخه‌ی جدید بیشتر شود. همه شخصیت‌ها، داستان‌های جذاب در مورد عشق، جنگ، پیروزی و شکست، حس شروع یک  چیز افسانه‌ای را به من القا می‌کند. نسخه‌ی جدید بازی Crusader Kings 3 همانند یک پادشاه جدید تاجگذاری کرده است.


                                                               PC Gamer: 9.4/10


بازی Crusader Kings 3 یک عنوان فوق‌العاده و بی‌نظیر است که داستانی جذاب را با شخصیت‌های مختلف ارائه می‌دهد. این بازی از جزئیات بسیار بالایی برخوردار است و بدون شک طرفداران این سبک از تجربه‌ی این عنوان لذت خواهند برد.


                                                        Trusted Reviews: 9/10


Crusader Kings 3 یک عنوان بسیار عالی در سری بازی‌های استراتژی تاریخی شرکت پارادوکس است. وجود المان‌های نقش‌آفرینی در بازی به ایجاد یک داستان جذاب با شخصیت‌هایی جالب کمک می‌کند. همچنین وجود قابلیت‌های دسترسی موجب شده است تا تجربه‌ی بازی برای افراد با تجربه در این سبک و همچنین تازه‌واردها رضایت‌بخش باشد. مشکلاتی مانند هوش مصنوعی ناسازگار در برخی ارتش‌ها وجود دارد، اما با این حال Crusader Kings 3 یکی از بهترین عناوین استراتژی محسوب می‌شود که بدون شک ارزش خرید را دارد.


                                                          Wccftech: 9/10


بازی Crusader Kings 3 با ارائه‌ی یک سطح جدید از عمق و جذابیت موفق ظاهر می‌شود. در برخی از بخش‌های بازی ایرادات کوچکی دیده می‌شود، اما به طور کلی با یک عنوان زیبا و شایسته مواجه هستیم.


                                                       Gamespot: 8/10


به طور کلی بازی Crusader Kings 3 از بسیاری از جوانب خوب ظاهر می‌شود. بازی در برخی قسمت‌ها دچار مشکلات کوچکی است، اما لحظات شگفت‌انگیز بسیاری وجود دارد. بازی های استراتژی با ظهور و سقوط امپراتوری‌ها می توانند داستان‌های جالبی را بیان کنند، اما روایت‌های روندی آن‌ها به ندرت به همان اندازه‌ای که در این بازی وجود دارند، تاثیرگذار هستند.