نمی‌دانم رمان Crystal Shards یا Icewind Tale Trilogy را خوانده‌اید یا خیر. این دو رمان جزء بهترین آثار قهرمانی-فانتزی در یک دنیای گوتیک هستند که مملو شده‌اند از قهرمانان دوست‌داشتنی و پرداخته شده که روایات جالبی را در این دنیای زیبا و فانتزی رقم می‌زنند.

زمانی که بازیDungeons and dragons: Dark Alliance معرفی شد، خیلی واضح به نام رمان Crystal Shards اشاره شد; اما توضیح بیشتری داده نشد. از آنجایی که بازی روی سرویس گیم‌پس معرفی و در دسترس قرار گرفت، قطعا بسیاری از پلیرهایی که نام این رمان هم به گوششان نخورده بود توانستند بازی را تجربه کنند. اما سازندگان این بازی که اولین اثرشان هم هست، تا چه حد توانسته‌اند چنین فضایی را در بازی ویدئویی هم خلق کنند؟ با نقد و بررسی Dungeons and dragons: Dark Alliance با ما همراه باشید.

داستان بازی روایتی زیبا و پرداخته شده از سه رمان Crystal Shard و Icewind Tale است که در فضایی بسیار حماسی اتفاق می‌افتد. یک پادشاه ظالم بر سرزمینی مملو از صلح پادشاهی می‌کند و تمام مردم صلح‌طلب را از خود رانده است. در همین حین، همسر پادشاه کاملا با سیاست‌های او که در حال نابودی کشور است مخالفت می‌کند و در پی راهی برای منصرف کردن پادشاه بر ظلم بی‌کران به مردم است. در این راه او با چهار قهرمان از دل مردم که هر کدام توانایی مختلفی دارند آشنا شده و به صورت مخفیانه برای نابودی حکومت همسرش و افتادن آن به دست انقلابیون تلاش می‌کند. داستان بازی را تا همین حد می‌گویم تا به مرز اسپویل نرسد، اما بدانید یکی از بهترین داستان‌های بازی‌های مستقل را تجربه خواهید کرد.


همان‌گونه که گفتم، شخصیت‌پردازی بازی فوق‌العاده است. ۴ قهرمان بازی هرکدام ویژگی‌های اخلاقی مختلفی دارند و از نوع صحبت کردنشان می‌توان به مسائل زیادی پی برد. یکی کنایه‌ای صحبت می‌کند، یکی بسیار گستاخ و رک است و دیگری همواره شوخی را چاشنی صحبتش می‌کند. بنابر ویژگی‌های اخلاقی هر قهرمان، رابطه مختلفی با آن‌ها خواهید داشت و ممکن است یکی را خیلی دوست داشته باشید و دیگری را نسبتش تنفر بورزید. از دیگر مسائل جالب و مهم داستان بازی، انتخاب‌های شماست. انتخاب‌های شما می‌تواند سرنوشت هر قهرمان و حتی پایان بازی را رقم بزند. شاید کمی عجیب باشد، اما انتخاب‌های بازی در توانایی شخصیت‌ها هم موثر است و اگر روحیه شخصیت‌ها با انتخاب‌های غلط افت کند، در میدان مبارزه هم چندان کارایی نخواهند داشت. پس در انتخاب‌ها دقت کنید تا قهرمان‌های ما را به کشتن ندهید!

گیم‌پلی بازی Dungeons and dragons: Dark Alliance مبتنی بر مبارزات و صحبت با دیگران است. به طور خلاصه گیم‌پلی بازی چندان متفاوت از دیگر بازی‌های سرویس‌محور نیست و شباهت‌های بسیاری به بازی‌هایی چون Final Fantasy و Guild Wars و Two Worlds است. هرچند عمق گیم‌پلی بازی کمی بیش‌تر و عمیق‌تر از بازی‌های دوم و سوم است؛ اما به طور کلی شباهت‌های انکارناپذیری به آن‌ها دارد. استایل مبارزات ۴ قهرمان بازی از یکدیگر متفاوت است و هرکدام توانایی و استایل مبارزه خود را دارند. توانایی قهرمان‌ها کاملا خاص است و باید برای هرکدام استراتژی خاصی داشته باشید. یکی از قهرمانان بازی بسیار سریع است و متکی بر استفاده از کمبوهای سریع است. دیگری هیکلی است و می‌تواند ضربات زیادی دریافت کند و توانایی دارد که از سلاح‌های دورش استفاده کند و حتی آن‌ها را قدرتمندتر کند و بهره ببرد.


بازی برای افراد تازه‌کار هم احترام قائل است و یک قهرمان به نام وولفگار در بازی است که مخصوص افراد تازه‌کار است. او چکشش را می‌چرخاند و به سادگی دشمنان را می‌کشد. یک Healer هم در بازی است که نقش زنده کردن و افزایش سلامتی قهرمان‌ها را دارد. این قهرمان که نقش حامی را دارد یک تیرانداز با کمان است که استفاده از قدرت خاصش باعث کاهش Stamina او تا حد زیادی می‌شود. در نتیجه هر قهرمان یک کاربردی دارد که بسیار نکته خوبی است. اما چند مشکل در گیم‌پلی بازی وجود دارد؛ اول آن که input lag در بازی زیاد است و به خصوص در بازی با supporter بسیار واضح است. دوم آن که انیمیشن‌های بازی کمی مشکل دارد و گاها مشخص نیست قهرمان‌ها چه کمبویی را اجرا می‌کنند. از دیگر مشکلات گیم‌پلی هم زاویه دوربین بازی است که گاها گوشه کنارها را به خوبی نشان نمی‌دهد.

استفاده از Parry و Block چندان در بازی معنایی ندارد. معمولا دشمنان با یک یا دو ضربه از بین می‌روند و اصلا مبارزات طولانی نمی‌شوند. متاسفانه لگ در سرورها زیاد است و سرورهای بازی کیفیت چندان مطلوبی ندارند. با این وجود مبارزات با قهرمانان بازی واقعا لذت‌بخش است و دیدن آن‌ها در میدان نبرد، حس خاص و حماسی به شما می‌دهد. این مشکلات زمانی کم‌تر به چشم می‌آیند که با یک دوست بازی را انجام دهید. بازی با دوستان و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها، گزینه‌های زیادی در بازی دارد و واقعا بازی را برای گیمرها لذت‌بخش می‌کند. ماموریت‌های اختصاصی Co-op در بازی وجود دارد که کیفت بیشتری نسبت به مراحل تک‌نفره دارند.


گرافیک بازی چندان تطابقی با یک عنوان نسل نهمی ندارد. کیفیت تکسچرها کمی پایین‌تر از حدانتظار است اما در سبک فانتزی خود چشم‌نواز و زیباست. یکی از زیباترین قسمت‌های بازی گرافیک هنری آن است و می‌تواند شما را به وجد بیاورد. طراحی رنگ‌ها واقعا هنرمندانه است و به خوبی حس و حال حماسی و گاتیک بازی را زنده می‌کند. بافت‌های بازی گاها کیفیت پایینی دارند، اما در قسمت‌هایی که توی چشم و واضح هستند، کیفیت قابل قبولی دارند. فریم‌ریت بازی کاملا ثابت است و به جز لگ‌های زیادی که در سرورها وجود دارد، مشکل دیگری وجود ندارد. همان‌گونه هم که گفته شد، انیمیشن‌های بازی کیفیت چندان خوبی ندارند اما راضی‌تان می‌کنند.

موسیقی‌های بازی بسیار خوب و گوش‌نواز است. موسیقی‌های بازی کاملا اورجینال هستند و جزء بهترین قسمت‌های بازی هستند. در مواقع مبارزات، آهنگ‌ها ریتم تندی می‌گیرند. در مواقع پیاده‌روی و صحبت‌ با دیگران یا چرخیدن در منوها، آهنگ آرام و زیبایی پخش می‌شود. صداگذاری بازی هم کیفیت بالایی دارد و از جمله نکات بسیار خوب بازی است. شخصیت‌ها دیالوگ‌های زیادی می‌گویند و هرکدام لحن خاص خودشان را دارند. به طور کلی این قسمت از بازی کیفیت بالایی دارد و می‌تواند کاملا شما را راضی کند.


بازی Dungeons and dragons: Dark Alliance یکی از بازی‌هایی است که مخاطبین خاص خودش را دارد. اگر از طرفداران بازی‌های فانتزی و گاتیگ و حماسی و البته سرویس محور هستید، Dungeons and dragons: Dark Alliance را به هیچ وجه از دست ندهید. انجام این بازی با دوستان بسیار لذت‌بخش است و می‌تواند یک تجربه بسیار لذت‌بخش را برای شما به ارمغان بیاورد.

مثبت:

داستان زیبای سه رمان در یک بازی گنجانده شده است

گرافیک زیبای هنری بازی

صداگذاری و موسیقی بسیار خوب

استایل مبارزه خاص هر قهرمان

روایت زیبای بازی

تاثیر زیاد انتخاب‌ها در بازی

اتمسفر زیبا و گاتیک بازی

منفی:

کیفیت بد سرورها

زاویه بد دوربین در بعضی مبارزه‌ها

انیمیشن‌های گاها آزاردهنده

کیفیت بصری جای کار دارد

منبع:گیمفاhttps://bazime.ir/